מחקרים

מינון נמוך של סטרואידים והסיכון לשברים בחולי דלקת מפרקים שגרונית

חולי דלקת מפרקים שגרונית שטופלו עם מינון נמוך של סטרואידים אמנם היו בסיכון נמוך לשברים אוסטאופורוטיים, אך עדיין נמצאו בסיכון מוגבר לשברים חולייתיים

מחקרים קליניים הראו כי טיפול עם סטרואידים במינון נמוך בחולי דלקת מפרקים שגרונית (RA) הפחית את אובדן העצם בידיים או בירך. עם זאת, ההשפעה על שברים אוסטאופורוטיים עדיין אינה ברורה דיה. בהמשך לכך, במחקר אשר פורסם בכתב העת 'Rheumatology (Oxford)', החוקרים בדקו את השימוש עם סטרואידים פומיים במינון נמוך ואת הסיכון לשברים אוסטאופורוטיים בקרב חולי RA.

החוקרים ערכו מחקר עוקבה הכלל חולי RA בגיל 50 שנים ומעלה, אשר נאספו מה-Clinical Practice Research Datalink בתקופה שבין 1997 ועד ל-2017. החשיפה לסטרואידים פומיים רובדה על ידי המרשם העדכני ביותר, שתוארכו לעכשווי (< 6 חודשים), לאחרונה (בין 7 ל-12 חודשים) ובעבר (למעלה משנה), וכן ממוצע המינון היומי והמינון המצטבר. הסיכון למאורע של שברים אוסטאופורוטיים (הכוללים את הירך, החוליות, הזרוע, אמת היד, האגן והצלעות) הוערך על ידי מודל הסיכונים של קוקס עם תלות בזמן, בתקנון למשתני אורח חיים, תחלואה נלווית ותרופות נלוות. אנליזות שניוניות העריכו את הסיכון לשברים אוסטאופורוטיים בשילוב עם המינון היומי הממוצע, והמינון המצטבר, של סטרואידים פומיים.

מתוך 15,123 חולי RA (גיל ממוצע 68.8 שנים, 68% נשים), התרחשו 1,640 שברים אוסטאופורוטיים. טיפול עכשווי עם סטרואידים פומיים במינון נמוך (≤ 7.5 מיליגרם מנה תואמת פרדניזולון/ יום) בחולי RA לא נקשר עם סיכון כולל לשברים אוסטאופורוטיים (יחס סיכונים מתוקנן 1.14, CI 95% 0.98, 1.33) בהשוואה עם שימוש עבר של סטרואידים, אך נקשר עם עלייה בסיכון של שברים קליניים בחוליות (יחס סיכונים מתוקנן 1.59, CI 95% 1.11, 2.29). התוצאות נשמרו ללא קשר למשך השימוש, בין אם קצר-טווח או ארוך-טווח, עם סטרואידים פומיים.

לסיכום, יש צורך במודעותם של רופאים לכך שטיפול יומי עם סטרואידים, גם במינון נמוך, מוביל לסיכון מוגבר של חולי דלקת מפרקים שגרונית ללקות בשברים בחוליות.

מקור:

Abtahi S, Driessen JHM, Burden AM, et al. Low-dose oral glucocorticoid therapy and risk of osteoporotic fractures in patients with rheumatoid arthritis: a cohort study using the Clinical Practice Research Datalink. Rheumatology (Oxford) [Internet] 2022 61(4):1448–58.

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת מפרקים שגרונית,  סטרואידים,  אוסטאופורוזיס,  שברים
תגובות