מחקרים

מעכבי JAK נמצאו כיעילים בטיפול בדלקת מפרקים שגרונית

בסקירה שיטתית שהשוותה את הטיפול בדלקת מפרקים שגרונית עם מעכבי JAK שונים, נמצא כי זהו טיפול יעיל במחלה בדרגה בינונית-קשה

דלקת מפרקים שגרונית (צילום: אילוסטרציה)

שליש מחולי דלקת המפרקים השגרונית ברמה קשה לא מצליחים להגיע להפוגה או לדרגת מחלה קלה, או שהם סובלים מתופעות לוואי כתוצאה מהטיפולים במחלה. מטופלים אלו זקוקים לאפשרויות טיפוליות חדשות, כמו לדוגמה מעכבי המולקולה הקטנה JAK.

בסקירה שיטתית זו, אשר פורסמה בכתב העת 'Inflammopharmacology', החוקרים העריכו את יעילות הטיפול ואת מידת הבטיחות של מעכבי ה-JAK הקיימים כיום: אופדסיטיניב (רינבוק), טופסיטיניב, פפיסיטיניב, דסרנוטיניב, בריסיטיניב ופילגוטיניב. הערכה זו בוצעה בחולים אשר כשלו אצלם קווי הטיפול המקובלים, כלומר התרופות השגרתיות והטיפולים הביולוגיים (cDMARD ו-bDMARD).

לצורך כך, החוקרים חיפשו אחר מחקרי בקרה אקראית, שהשוו את יעילות הטיפול ואת מידת הבטיחות של מעכבי ה-JAK בטיפול בדלקת מפרקים שגרונית. לצורך מציאת המחקרים, החוקרים השתמשו במאגרי המידע Web of Science, Scopus, PubMed ו-clinicaltrials.gov, וחיפשו בהם אחר המושגים "rheumatoid arthritis" OR "arthritis rheumatoid" OR "RA" AND "inhibitor" OR "jak inhibitor" AND "clinical trial" OR "treatment" OR "therapy".

הסקירה השיטתית העלתה כי כלל מעכבי ה-JAK הובילו לתוצאות טובות במדרגים השונים להערכת דלקת מפרקים שגרונית: ACRי(20, 50, 70), CRP-DAS28 ומדד ה-LDAי(Low Disease Activity) והפוגה.

בהשוואה בין מעכבי ה-JAK השונים שנבדקו, התרופה אופדסיטיניב (רינבוק) הדגימה את התוצאות הטובות ביותר. במדד ה-CRP-DAS28 להפוגה, התרופה טופסיטיניב קיבלה את הציון הטוב ביותר. עם זאת, בהערכת הבטיחות נמצא כי במחקרי תרופה זו נרשמו 11 מקרי מוות. לעומת זאת, בהערכת הבטיחות של שארי מעכבי ה-JAK עלה כי במחקרי התרופות פפיסיטיניב, בריסיטיניב ופילגוטיניב לא נרשמו מקרי מוות. יש לציין כי על אף כל היתרונות של מעכבי ה-JAK, ישנה מניעה משימוש בהם במטופלים עם מחלות כבד או כליות חמורות.

החוקרים מסכמים כי יש מקום לשקול את הטיפול באמצעות מעכבי JAK כקו טיפולי לדלקת מפרקים שגרונית בדרגה בינונית עד חמורה. מעכבי ה-JAK יכולים להיות טיפול יחיד או בשילוב עם מתוטרקסט. מעכבי ה-JAK הראו יעילות בטיפול בדלקת מפרקים שגרונית גם לאחר שנכשלו קווי טיפול המשלבים cDMARDS ו-bDMARDS.

מקור: 

Rocha, C. M., Alves, A. M., Bettanin, B. F., Majolo, F., Gehringer, M., Laufer, S., & Goettert, M. I. (2021). Current jakinibs for the treatment of rheumatoid arthritis: A systematic review. Inflammopharmacology, 29(3), 595–615. https://doi.org/10.1007/s10787-021-00822-x

נושאים קשורים:  מחקרים,  מעכבי JAK,  דלקת מפרקים שגרונית,  רינבוק
תגובות