מחקרים

אילו מסלולים מטבוליים קשורים לפתוגנזה של דלקת מפרקים שגרונית?

חוקרים מצאו כי הורמוני מין סטרואידליים, מטבוליזם של חומצות אמינו/ליפידים וקסנוביוטיקות קשורים בפתוגנזה של RA, ועשויים לשמש כסמנים ביולוגיים או מטרות טיפוליות

בדיקת דם (צילום: אילוסטרציה)

במחקר שפורסם בכתב העת Annals of the Rheumatic Diseases ביקשו החוקרים לזהות שינויים מטבוליים העשויים להיות קשורים לפתוגנזה של דלקת מפרקים שגרונית (RA), המופיעים בדם עוד לפני מתן האבחנה.

במסגרת המחקר נבחנו נתונים ממאגר ביולוגי של הצבא האמריקאי, שכללו דגימות סרום שנאספו בשתי נקודות זמן שונות טרם מתן אבחנה של RA. נבדקים שלא פיתחו RA ששימשו כקבוצת ביקורת, והותאמו לקבוצת המחקר על פי הגיל והגזע. בנוסף, הותאמו הנבדקים בקבוצת הביקורת לקבוצת המחקר על פי הזמן שחלף בין איסוף הדגימות ובין זמן מתן האבחנה של RA לדגימות הסרום המאוחסנות.

באמצעות כרומטוגרפיה נוזלית וספקטרומטריית מסה, נמדדו השכיחות יחסית של 380 מטבוליטים.

החוקרים עשו שימוש במודלים ליניאריים מעורבים על מנת לבחון האם הייתה יכולת לנבא הבדל בריכוז מטבוליטים והבדלים לאורך הזמן (מסלולים) בהתאם להשתייכות הנבדקים לקבוצת הביקורת או לקבוצת המקרים (כלומר נבדקים בשלב קדם-RA). ניתוח זה בוצע תוך הערכה של אינטראקציות בין זמן, סטטוס קדם-RA וריכוזי המטבוליטים.

בנוסף, החוקרים בדקו באופן נפרד נבדקים מקבות המקרים שהיו בסטטוס של קדם-RA או קדם-RA סרופוזיטיבי לעומת קבוצת הביקורת, תוך תקנון לעישון. תיקנון של השוואות מרובות העמיד את שיעור הגילוי הכוזב על 0.05.

291 מקרי קדם-RA (80.8% קדם-RA סרופוזיטיבי) הותאמו ל-292 נבדקים מקבוצת הביקורת, כאשר לכולם היו שתי דגימות מהסרום (2.7 ± 1.6 שנים, 1.0 ± 0.9 שנים לפני RA/ תאריך תואם). 52.0% מהנבדקים היו נשים; 52.8% היו לבנים, 26.8% שחורים ו-20.4% מגזע אחר.

הגיל הממוצע עמד על 31.2 (± 8.1) שנים בזמן בדיקת הדם המוקדמת ביותר. ארבעה עשר מטבוליטים נמצאו כבעלי הבדלי מסלול מובהקים סטטיסטית בין נבדקים במצב קדם-RA לעומת נבדקים מקבוצת הביקורת. מטבוליטים אלה כללו הורמוני מין סטרואידליים, מטבוליזם של חומצות אמינו/ ליפידים וקסנוביוטיקות. תוצאות דומות נתקבלו גם תחת הגבלה לקדם-RA סרופוזיטיבי ולאחר תקנון לעישון.

לסיכום, ממצאי מחקר מקרה-ביקורת זה מרמזים על כך שלתהליך הסטרואידוגנזה, המטבוליזם של ליפידים/ חומצות אמינו וקסנוביוטיקות יש חלק בפתוגנזה של דלקת מפרקים שגרונית. מטבוליטים אלה עשויים לשמש כסמנים ביולוגיים ו/או מטרות טיפוליות עוד לפני אבחנת המחלה.

 מקור:  

Costenbader, KH et al. Ann Rheum Dis. 2021 Mar 22:annrheumdis-2020-219682.doi: 10.1136/annrheumdis-2020-219682

 

נושאים קשורים:  דלקת מפרקים שגרונית,  מטבוליטים,  ליפידים,  חומצות אמינו,  מחקרים
תגובות