טיפול נוגד TNF

חיזוי תגובת טיפול עם אדלימומאב ואתאנרספט בקרב מטופלי דלקת מפרקים שגרונית

במחקר זה נמצא כי מודלי למידת מכונה המבוססים על חתימות מולקולריות, הינם יעילים ומדויקים בחיזוי התגובה של חולים בדלקת מפרקים שגרונית לטיפול עם נוגדי-TNF

rheumatoid arthritis, דלקת מפרקים שגרונית (הדמיית אילוסטרציה)

במחקר שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Arthritis & Rheumatology, חוקרים ניסו לנבא תגובת מטופלים הסובלים מדלקת מפרקים שגרונית לנוגד-TNF, טרם הטיפול בו. כמו כן, החוקרים העמיקו בניסיון להבין את המנגנון העומד מאחורי תגובות מטופלים שונים לטיפול בנוגדי-TNF מסוגים שונים.

לצורך עריכת המחקר, החוקרים בחנו פרופילי ביטוי גנים ו\או מתילציית DNA של תאים מונונוקלאריים מדם פריפרי (PBMCs), מונוציטים ותאי T מסוג CD4+, של 80 מטופלי דלקת מפרקים שגרונית אשר טרם החלו את הטיפול עם אדלימומאב (ADA) או אתאנרספט (ETN). תגובת המחלה לטיפול הוערכה כעבור 6 חודשים, בהתאם לקריטריוני ה-European League Against Rheumatism. נערכו ניתוחי מתילציה וביטוי דיפרנציאלי לצורך זיהוי תהליכי תעתוק תלויי-תגובה וחתימות אפיגנטיות. באמצעות החתימות הללו ותוך שימוש באלגוריתמי Random Forest, נבנו מודלי למידת מכונה במטרה לחזות תגובה טרם הטיפול בנוגד-TNF. המודלים הללו אף תוקפו במהלך מחקר המשך.

החוקרים מצאו כי חתימות התעתוק בקרב המגיבים לטיפול עם ADA ו-ETN היו מפוצלות ב-PBMCs, תופעה ששוחזרה גם במונוציטים ובתאי T מסוג CD4+. הגנים אשר הראו עלייה בפעילות בתאי T מסוג CD4+ בקרב המגיבים לטיפול עם ADA, היו מועשרים במסלול האיתות של TNF. לעומתם, מסלולים מועטים מאוד היו דיפרנציאלים במונוציטים. עמדות מובדלות מיתול (DMPs) נמצאו בהיפרמתילציה בקרב המגיבים ל-ETN, בניגוד למגיבים ל-ADA. מודלי למידת המכונה לחיזוי התגובה לטיפול עם ADA ו-ETN שעשו שימוש בגנים דיפרנציאליים הגיעו לרמות דיוק כוללות של 85.9% ו-79%, בהתאמה. המודלים שעשו שימוש ב- DMPs הגיעו לרמות דיוק כוללות של 84.7% ו-88% עבור ADA ו-ETN, בהתאמה. מחקר המשך אימת את רמת הביצועים הגבוהה של המודלים.

החוקרים סיכמו כי מודלי למידת מכונה המבוססים על חתימות מולקולריות יכולים לנבא תגובה בצורה מדויקת, טרם הטיפול עם ADA ו-ETN. התוצאות הללו סוללות את הדרך לקראת טיפול מותאם אישית עם נוגדי-TNF.

מקור: 

Tao W, Concepcion AN, Vianen M, et al. Arthritis Rheumatol. 2020;10.1002/art.41516. doi:10.1002/art.41516

נושאים קשורים:  טיפול נוגד TNF,  דלקת מפרקים שגרונית,  דלקת מפרקים סימטרית,  למידת מכונה,  מתילציה,  מחקרים
תגובות