התלקחויות

זיהוי על בסיס רנ״א של תאי PRIME לניבוי התקלחויות של דלקת מפרקים שגרונית

במחקר זה נצפו שינויים עקביים בפרופילי שעתוק שבוע עד שבועיים בטרם התלקחויות דלקת מפרקים שגרונית

15.10.2020, 15:26
מבחנות, בדיקת דם (צילום: אילוסטרציה)
מבחנות, בדיקת דם (צילום: אילוסטרציה)

דלקת מפרקים שגרונית, כמו מחלות דלקתיות אחרות, מתאפיינת באפיזודות שקטות ובאפיזודות של התלקחות. האירועים המולקולריים אשר מובילים להתלקחויות אינם ברורים. החוקרים הכינו פרוטוקול קליני וטכני לאיסוף עצמי חוזר של דם במטופלים עם דלקת מפרקים שגרונית על מנת לאפשר ריצוף רנ״א אורכי. במסגרת המחקר נאספו דוגמיות מ-364 נקודות זמן במהלך שמונה התלקחויות לאורך 4 שנים במטופלי האינדקס, בנוסף ל-235 נקודות זמן במהלך התלקחויות בשמונה מטופלים נוספים. החוקרים זיהו תעתיקים אשר התבטאו באופן שונה לפני התלקחויות והשוו אותם עם נתונים מריצוף רנ״א סינוביאלי. ציטומטרית זרימה וריצוף רנ״א של תאי דם במטופלים נוספים היו בשימוש לתיקוף הממצאים.

תוצאות המחקר הראו כי שינויים עקביים נצפו בפרופילי שעתוק שבוע עד שבועיים בטרם התלקחויות דלקת מפרקים שגרונית. לאחר שפעול תאי B, נצפתה התפשטות של תאי CD45−CD31−PDPN+ פרו-דלקתיים מזנכימליים, או PRIME, שנדגמו מדמם של מטופלי דלקת מפרקים שגרונית; תאים אלה חלקו תכונות של פיברובלאסטים סינוביאליים דלקתיים. הרמה של תאי PRIME בדם ירדה במהלך התלקחויות בארבעה מטופלים, וציטומטריית זרימה וריצוף רנ״א אימת את נוכחות תאי PRIME  ב-19 מטופלים נוספים עם דלקת מפרקים שגרונית.

החוקרים סיכמו כי ניתוחים גנומיים אורכיים במהלך התלקחויות דלקת מפרקים שגרונית הראו נוכחות תאי PRIME בדם במהלך התקופה בטרם ההתלקחות ונדידה של תאים אלו לנוזל הסינוביאלי.

מקור:

Dana E. Orange et. al (2020) The New England Journal of Medicine DOI: 10.1056/NEJMoa2004114

נושאים קשורים:  התלקחויות,  ריצוף רנ״א,  נוזל סינוביאלי,  מחקרים
תגובות