מחקרים

יעילות ובטיחות של אופדסיטיניב לאחר 48 שבועות בטיפול בדלקת מפרקים שגרונית

אופדסיטיניב מראה עליונות על פני אדלימומאב בשילוב עם מטוטרקסט בהיבט פעילות מחלה קלינית וסטטוס תפקודי

דלרת מפרקים (צילום: אילוסטרציה)
דלרת מפרקים (צילום: אילוסטרציה)

מחקר ה-SELECT-COMPARE הדגים כי אופדסיטיניב 15 מ"ג הנלקחת פעם ביום מראה עליונות על פני אדלימומאב ואינבו בשילוב עם מטוטרקסט במטופלים עם דלקת מפרקים שגרונית, בהיבט טיפול בתסמיני וסימני המחלה על פני 26 שבועות. בנוסף, אופדסיטיניב עם מטוטרקסט עיכבה התקדמות מחלה רדיולוגית לעומת אינבו לאחר 26 שבועות.

במאמר שפורסם ב-Annals of the Rheumatic Disease החוקרים מדווחים על היעילות והבטיחות של אופדסיטיניב לאחר 48 שבועות במשתתפי מחקר ה-SELECT-COMPARE אשר המשיכו את הטיפול המקורי שלהם מתחילת המחקר או החליפו טיפול בגלל תגובה לא מספקת.

כאמור, כלל המשתתפים קיבלו מטוטרקסט ובנוסף, אופדסיטיניב 15 מ"ג, אינבו או אדלימומאב. החלפת טיפול ללא תקופה חפה מטיפול (washout) מאינבו או מאדלימומאב לאופדסיטיניב או לחלופין מאופדסיטיניב לאדלימומאב, בוצעה במידה שהמשתתפים חוו שיפור הקטן מ-20% בספירת מפרקים רגישים או נפוחים (tender joint countי(TJC) or swollen joint count (SJC)) או ציון הגדול מ-10 בסולם CDAIי(clinical disease activity index). שאר המטופלים אשר קיבלו אינבו בתחילת המחקר החלו לקבל אופדסיטיניב בשבוע 26.

במחקר נמצא כי בין שבועות 26-48, בדומה לתוצאות עד שבוע 26, אופדסיטיניב הדגימה עליונות על פני אדלימומאב בהיבט פעילות מחלה, הפוגה קלינית ושיפור בכאב ותפקוד. בנוסף, נמצא כי התקדמות מחלה רדיולוגית הייתה קטנה יותר בקבוצת האופדסיטיניב מאשר בקבוצת האינבו. בקרב מטופלים ששינו את הטיפול שלהם, תגובה נצפתה הן באלו שהחלו לקבל אופדסיטיניב והן באלו שהחלו לקבל אדלימומאב אך בקבוצת האופדסיטיניב שיעור גבוה יותר של משתתפים השיגו ציון CDAI השווה או קטן מ-10 לאחר שישה חודשים. בטיחות הטיפול בשבוע 48 הייתה דומה לזו שהודגמה בשבוע 26.

החוקרים מסכמים כי אופדסיטיניב בשילוב עם מטוטרקסט מובילה לתגובה קלינית ותפקודית טובה יותר מאשר אדלימומאב עם מטוטרקסט לאחר 48 שבועות. בנוסף, אופדסיטיניב משמרת עיכוב הרס מבני לעומת אינבו בשבוע 48. מטופלים אשר מקבלים אדלימומאב או אופדסיטיניב ואינם מגיבים יכולים להחליף לטיפול השני באופן בטוח ללא תקופת washout.

מקור: 

Flieschmann, R.M.  et al. (2019) Annals of the Rheumatic Disease. 78(11), 1454

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת דלקת פרקים ראומטית,  אופדסיטיניב,  אדלימומאב מטוטקרסט
תגובות